Venezuella Borsası Ne Durumda?

Venezuella Borsası Ne Durumda?

Merhabalar Venezuella Ulusal Meclisi Maliye Komisyonu Başkanı Rafael GUZMAN Venezuella’nın 2018 Yılında kamülatif  Enlasyonun 1.7 milyonları bulduğu belirtilen açıklamasının ardından ülkede borsa ne durumda diye bir araştırma yapmaya karar verdim.

Venezuella Borsası:Caracas Endeksi 15.811.14

Venezuella Para Birimi: Bolivar

Yıllık Enflasyon: 1 Milyon Üzeri

Venezuella Borsası sanılanın aksine enflasyondan fazla büyümektedir bunun sebebi Bolivarın değer kaybetmesidir. Venezuella harcamaları teşvik etmek için Bolivar üretimini arttırıyor. Piyasada bolca bulunan ürünün fiyatının düşük olması gibi piyasada bolca bulunan Bolivar değerini kendi kendine düşürüyor. Bu sebeple satıcılar ürünler için her geçen gün daha fazla Bolivar istiyor buna biz kısaca enflasyon diyoruz. Aynı durum borsada da geçerlidir çok fazla değer kaybeden Bolivar sebebiyle Hisse senedi satıcıları hisse başına her geçen gün daha fazla Bolivar talep ediyor. Düz mantık Bolivar cinsinden borsa yükseliyor. 

5 Yıllık Caracas borsası performansına göz atalım.

Venezuella Borsası 5 yıllık Grafik

Bolivar cinsinden Caragas Borsası’nın çılgın performans sergilediğini görebilirsiniz. Fabrikaları 1 Dolar’a satacak değiller mantıklı olarak enflasyon yükseldikçe borsa yükselir,yükselmek zorundadır. Geçici düşüşler yaşanabilir ama gerçek değer elbet bulunur.

admin hakkında 410 makale
admin

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*