Varantların Avantajları Nedir?

Varantlara Yatırım Yapmanın Avantajları
Varant yatırımcılara kaldıraç fırsatı sunarak daha düşük maliyetle daha büyük pozisyon alma imkanı sağlar.
Örnek:
1000 TL’si olan yatırımcı piyasa fiyatı 5 TL olan dayanak varlıktan 200 tane satın alabilir. Söz konusu dayanak varlığın üzerine yazılı bir alım varantının fiyatı 1 TL, dönüşüm oranı da 1:1 olsun. Bu durumda 200 adet alım varantını 200 TL’ ye alarak aynı yatırımı yapma imkanı sağlar.
Varant, yatırımcılara riskten korunma (hedging) fırsatı sunar.  
Örnek:
Elinde 1000 adet ABCDE pay senedi bulunan yatırımcı, varlığın fiyatının düşmesi riskine karşı varlıkları vergisel nedenle, işlem maliyeti ya da başka nedenlerden dolayı doğrudan satmak yerine korunmak istediği seviyeye göre istediği miktarda satım varantı satın alarak kendini korumaya alabilir.

Varant, yatırımcılara anaparalarını koruyarak dayanak varlığın getirisinden %100 yararlanmalarına olanak sağlar. 
Örnek:
1000 TL’si olan bir yatırımcının, 950 TL’sini 6 aylık % 5 faiz oranıyla vadeli mevduat hesabında değerlendirmesi halinde vade sonunda faiz geliri ile birlikte yaklaşık 1000 TL’ye sahip olacaktır. Böylelikle anaparasını koruma altına almıştır. Kalan 50 TL’si ile piyasa fiyatı 1 TL ve işleme koyma fiyatı 5,60 TL olan ABCDE hissesine dayalı varanttan 50 adet satın almıştır. Yatırımcı, ABCDE hissesinin vade sonundaki 5,60 TL üzerindeki her fiyat seviyesinden getiri anlamında %100 istifade edecektir. Örneğin, Vade sonunda ABCDE senedinin fiyatı 7 TL olursa 50 x (7-5,6) = 70 TL kazanç elde eder. Vade sonunda yatırımcının elindeki para 1070 TL olacaktır. ABCDE hissesinin vade sonundaki 5,60 TL altındaki her fiyat seviyesinde ise varant değersiz duruma gelecektir, fakat yatırımcının anaparası yine de korunmuş olacaktır.
Varant, yatırımcılara dayanak varlıktaki düşüşten de kar elde etme imkanı sunar.
Örnek:
1000 TL’si olan yatırımcı ABCDE hissesinin fiyatının 6 ay vadede düşeceğini öngörüyor. Spot piyasada ancak senedin fiyatının düşük olduğu anı bekleyerek alım yapar, daha sonra da senet yükselince satarak bir kazanç elde edebilirdi. Bu yatırımcı ABCDE hissesinin 6 ay vadeli, 1:1 dönüşüm oranlı, 4,50 TL kullanım fiyatı olan satım varantından 0, 50 TL fiyattan 2000 adet alarak vade sonunda fiyatın 4,00 TL’den de düşük olması durumunda kar elde edebilir. Örneğin, 6 ay sonunda ABCDE’in fiyatı 5 TL’den 3,80 TL’ye düşsün. Bu durumda yatırımcı 2000*(4,50 – 3,80)= 1400 TL elde eder ve karı 400 TL olur.
Varantlar, fiyatların dalgalandığı piyasalarda hem alım varantı alanlara, hem de satım varantı alanlara aynı anda kar elde etme imkanı sunar. (volatilitede uzun pozisyon alma)
Örnek:

 

Alım Varantı Satım Varantı
İşleme Koyma Fiyatı: 6,00 TL İşleme Koyma Fiyatı: 5,50 TL
Vadesi: 6 ay Vadesi: 6 ay
Dönüşüm Oranı: 1:1 Dönüşüm Oranı: 1:1
Dayanak Varlığın Fiyatı: 5,00 TL Dayanak Varlığın Fiyatı: 5,00 TL
Alım Varantı Fiyatı: 0,60 TL Alım Varantı Fiyatı: 0,30 TL

 

 

Piyasada belirsizliğin olduğu ve dayanak varlığın fiyatının sürekli dalgalandığı durumda hem alım varantının hem satım varantının fiyatı yükselebilecektir. Dayanak varlığın fiyatı aynı dahi kalsa, fiyattaki volatilitenin yüksek olduğu dönemlerde alım varantının fiyatı da satım varantının fiyatı da mevcut durumdan yüksek olabilecektir. Bu durumda her iki yöne de yatırım yapan varant sahipleri varantlarını satarak kar elde edebileceklerdir.

Varantın Riskleri Nedir Öğrenmek İçin Tıklayın

admin hakkında 410 makale
admin

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*