Varantın Riskleri Nedir?

Varantlara Yatırım Yapmanın Riskleri

Varanta yatırım yapmanın avantajı olarak görülen bazı hususlar yatırımcılar için aynı zamanda bir risktir. Varantın başlıca özelliği olan kaldıraç, yatırımcıya büyük karlar sağlarken yatırımcıyı yatırımının tümü ya da büyük kısmını kaybetme riskini de maruz bırakır.

Örnek:

Yatırımcının, 1000 TL’siyle ABCDE hissesinden 5 TL fiyattan 200 adet almak yerine 1 TL fiyattan 1000 adet 1:1 dönüşüm oranlı, 5,60 TL işleme koyma fiyatı olan, 6 ay vadeli, Avrupa tipi alım varantı satın aldığını düşünelim. Vade sonunda hissenin piyasadaki fiyatının 5,50 TL olduğunu varsayarsak, alım hakkı kullanılmayacak ve 1000 TL’lik yatırım kaybedilecektir. Bu durumda, vade sonunda %100 zarar oluşmuştur. Yatırımcı, bunun yerine, 200 adet pay senedini 5 TL fiyattan satın almış olsaydı vade sonunda 200*(5,50 – 5) = 100 TL kar elde edilebilecekti.

 

Dolar alım varantına yatırım yapan bir yatırımcı doların düşüş yaşaması halinde kayıp yaşar bu oran kaldıraç seviyesine göre değişir yüksek zararlarla karşılaşabilirsiniz varantlara yatırım yapılırken bilgili ve dikkatli olunması geekmektedir.

Eurobond Nedir Öğrenmek İçin Tıklayın

admin hakkında 410 makale
admin

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*