Temettü yatırımcılığı

Merhabalar ileriye dönük yatırım yapıp geleceği garantiye almak isteyenlerin araştırdığı konuların başında temettü yatırımcılığı gelir. Biraz detaya inerek temettü yatırımcığının ne kadar önemli olduğu anlatmaya çalışacağım.

İlk olarak temettü kar payı demektir. Temettü yatırımcığa ise bir şirketin yapmış olduğu kardan düzenli olarak pay almak diyebiliriz. Ama her şirket temettü dağıtmaz bunu aklınızdan çıkartmayın. Temettü yatırımı yapıkırken bakmamız gereken önemli değerlerden biri şirketin düzenli temettü dağıtımı yapıp yapmadığına bakmaktır. Örneğin şirketin temettü dağıtım politikası değişken ise 1 yıl verip 2 yıl veya 3 yıl vermiyorsa temettü yatırımcılığı yapamayız. Yatırım yaptığımız şitketin düzenli temettü dağıtması çok önemlidir.

Hangi şirkete yatırım yapacağız dediğinizi duyar gibiyim. Temettü yatırımcılığı yapılırken biraz önce bahsettiğim gibi düzenli temettü ödemesi yapan şirketlere bakmalısınız. Bu şekilde düznli temettü ödemesi yapan şirketler zaten bellidir biraz araştırma ile hemen bulabilirsiniz daha önce bu konuyu araştırmıştım düzenli temettü veren şirketlere ulaşmak için TIKLAYIN 

Ana konuya gelecek olursak temettü yatırımcılığında amaç düzenli gelir elde etmektir. Örneğin her yıl %10 temettü veren bir şirket sizin 100.000 Lira’nıza yıllık 10.000 Lira kar payı verir bunu 12 aya bölerseniz eğer aylık 833 TL yapar. 100.000 Liraya aldığınız hangi yatırım aracı size bu geliri sağlar. Şirket büyümeside cabası.

Bu birikimi yıllara bölerek aydan aya birikimle çok büyük paralar biriktirebilirsiniz belli bir yıl sonunda hatrı sayılır temettü alırsınız ve bu geliri şirket batıp kapanmazsa yüzyıllar boyunca elde edebilirsiniz torununuza bile yeter açıkçası. 

Borsada para biriktirmek gerçekten zor bir iştir ilk olarak basit görülsede para yönetim psikolojisi farklıdır. Eğer duygularınıza hakim olabilirseniz temettü yatırımcılığı sizin için bulunmaz bir fırsat olabilir. Yazımda anlatım bozukluğu yada hatalar varsa affola hoşçakalın bol kazançlar. 

admin hakkında 410 makale
admin

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*