Temettü emekliliği nedir?

Arkadaşlar merhaba uzun vade hisse biriktirmemin amacı temettü emeklisi olmaktır. Temettü nedir diye soracak olursanız Temettü kar demektir. Şirket Temettü dağıtım kararı alırsa karını sizinle paylaşacaktır.

Peki temettüyü yani kar payını şirket nasıl dağıtır? Örneğin 1 hisseye 1 TL temettü ödemesi yapacağını açıklayan şirkette 1000 adet hisseniz varsa 1000 TL kar payı alırsınız

Unutmadan şunu da aktarayım borsa kumarhane değil yatırım yeridir.

Temettü emeklisi nasıl olunur ne yapmak gerekir diye soruyorsanız aslında bunu yapmak çok kolay.İlk olarak yüksek temettü ödemesi yapan güçlü şirketleri seçeceksiniz ve her ay düzenli altın alır gibi dolar alır gibi o şirketin hisselerini alacaksınız

Tek şirket olması şart değil paranızı diğer şirketlerin hisselerini alarak paylaştırabilirsiniz riski azaltmış olursunuz tabi bu karar size ait

Örnek vermek gerekirse günümüzde çoğu kişi başımı sokacak bir evin olsun diye ilk olarak ev almaya çalışır kimine göre doğru karar ama bana göre yanlış.. Peki ama neden yanlış?

Yatırım amacıyla ev almak size kiracı derdini getirir düzenli kira ödeyecek mi? Eve zarar verir mi? diye sorularla sürekli meşgul olursunuz evden kiracı çıkar boyası badanası derken bir sürü iş ve masraf.

Peki bu evi günümüzde ne kadar para vererek alacaksınız? Şöyle ortalama bir fiyat verelim 200.000 TL peki sizin 200.000 Lira vererek aldığınız ev size ne kadar kira getirisi sağlayacak? Yüksek tutalım 1000 TL

200.000 liralık evin ortalama kirası 1000 TL kiracısı boyacısı falan filan derken kar azalacak zaman harcanacak bana göre çokta karlı bir yatırım olmayacak.

Şimdi gelelim temettü hissesine yıllık %10 temettü verimine sahip bir hisse sizin 200.000 liranıza 20.000 TL kar payı ödemesi yapar bu ödemeyi 12 aya bölerseniz 1666 TL aylığa sahip olursunuz şunu yine belirteyim hisse fiyatı yükselip düşebilir yani 200.000 lira 300.000 lirada olabilir 100.000 liraya da düşebilir.

Karlılığı devam eden borcu olmayan sektöründe lider şirketler çok büyük gelişmeler olmadığı sürece kayıp yaşatmazlar ama hayatta her şey risklidir şu yazıyı yazarken bile ölebilirim hiç bir şeyin garantisi yok.

Risk almak kumar oynamak değildir.Allah korusun aldığınız evde yangın çıkabilir su basabilir her şey olabilir. Herşeyde biraz risk vardır bu yüzden büyük yatırımcılar parasını genelde bölerler örneğin 5 hisse alırlar yada altın, hisse, dolar şeklide de olabilir bu tamamen sizin yatırım anlayışınıza kalmış.

Tekrar dönelim konumuza temettü emeklisi olmak için her ay bireysel emekliliğe para yatırır gibi düzenli hisse almalısınız yatırım amacıyla ev almanın bana göre karı az derdi çok, hisse almanın derdi az karı çok.

Bunlar benim şahsi görüşüm sizin yatırım anlayışınızla uyuşmayabilir ben sadece basit bir hesaplama yaptım

200.000 liralık ev aylık gelir 1000 TL

200.000 liralık hisse aylık gelir 1666 TL

Rakamlar ortalama olarak verilmiştir 200.000 liralık evi 2000 lira kiraya da verebilirsiniz 500 liraya da hisselerde aynı şekilde %18 temettü dağıtan hisse de var %1 dağıtan da

Peki hangi hisseyi alalım derseniz bu tamamen size kalmış araştırıp yatırımınıza kendiniz karar vermelisiniz bol kazançlı günler dilerim hoşçakalın

Uyarı Notu: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle,sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

admin hakkında 410 makale
admin

2 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*