Star Rafineri Petkim’in Mi? Petkm

Merhaba arkadaşlar internet havuzu doğru ve yalnış bilgilerle dolu en son gördüğüm yanlış bir bilginin doğrusunu araştırmalarım neticesinde size aktarmak istiyorum.

Petkm hisselerini ve şirketini takip ediyorsanız Star rafinerinin petkim yarım adasına kurulduğunu bilirsiniz çok büyük bir yatırım olmasının yanında ülkemiz için iyi bir gelir kaynağı olacaktır.

Petkim’in büyük bölümü azeri bir şirket olan Socar Turkey enerji şirketine aittir

Peki Star Rafineri Kime Ait?

Star Rafineri kendi ismiyle Star Rafiner A.Ş.’ye aittir Aslında ilk kuruluş zamanında  Petkim’le bir alakası yoktu yatırımcılar bazen yanılıyordu Star rafineri Petkim’in gibi algılanıyordu ama petkimin son anda yaptığı atakla Rafineri Holding’in %30 unu satın aldı bu %30 pay Star rafineri içinde %18 e denk geliyor Yani bu payları almasaydı Petkim’in Star ile bir alakası olmayacaktı sadece birlikte çalıştıkları alanlarda karlılıkları olabilirdi ama işler Petkim hamlesiyle değişti

Petkim % 18’lik Payı Ne Kadar Paraya Aldı?

Petkim İzmir Aliağa’da inşa edilen petrokimya rafinerisinde pay sahibi Rafineri Holding AŞ’nin yüzde 30’unu Socar Türkiye  Enerji’den 720 milyon dolara satın almak için anlaştı.Bu miktarı 240’ar milyon dolar olmak üzere üç taksitte ödeyecek. Son taksit, STAR Rafineri tamamlandığında ödenecek.

İkinci Taksit Star rafineride testlerin başlamasından dolayı anlaşma gereği 30.09.2018 tarihinde 240 milyon usd ödeme yapacağını Kap’a bildirdi.

 

admin hakkında 410 makale
admin

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*