Paradan Para Kazanmak, Parayı Çalıştırma Yolları

Paradan Para Kazanmak, Parayı Çalıştırma Yolları

Genelde küçük yatırımcıların kenara azar azar koyduğu paralar, zamanla enflasyona yeniliyor ve parayı bir yerlerde değerlendirme ihtiyacı doğuyor. Bankada kendi kedine duran paramı nasıl değerlendiririm diye soracak olursanız size bir kaç tane yol göstermeye çalışacağım. Paradan para kazandım diyebilirsiniz zaten neredeyse tüm işlerimiz bu şekilde oluyor. Dükkan açıyorsunuz para yatırıyorsunuz ne için? Para kazanmak için tabiki yani dolaylı yoldan paradan para kazanmış oluyorsunuz. Şimdi parayı değerlendireceğiniz yatırım araçlarını sıralayalım.

1-FAİZ

Bildiğiniz gibi faiz genelde o yıl ki enflasyona göre getiri sağlar bu sayede paranızın enflasyon karşısında ezilmesini önleyebilirsiniz. Dini boyutu bana uymaz derseniz diğer seçeneklerle devam edelim

2-BORSA

Benimde yıllardır içinde bulunduğum piyasadır. Doğru hisse seçimleri sayesinde çok ciddi kâr edebilirsiniz. Eğer uzun vade yatırım yapmayı başarırsanız borsa sizin için bulunmaz bir fırsat sunabilir.

3- TAHVİL

Tahvil devletin ya da ticari bir kuruluşun ödünç para sağlamak amacıyla çıkardığı, yıllık belli bir faiz getiren ve alınıp satılabilen değerli kâğıttır.

4-EUROBOND

Uzun vadeli yatırım düşünüyorsanız Eurobond araştırabilirsiniz. Eurobond, devlet ya da şirketlerin, kendi ülkeleri dışında kaynak sağlamak amacıyla, uluslararası piyasalarda yabancı para birimleri üzerinden satışa sundukları, genellikle uzun vadeli borçlanma aracıdır.

5-ALTIN

Ülkemizde genellikle para saklama yöntemi olarak kullanılır. Genel anlamda altının fiyatının uzun vadede düştüğü söylenemez. Paranızı kuyumcudan yada bankadan altın alarak değerlendirebilirsiniz. En garantili yatırım araçlarından biridir. Her şeyde olduğu gibi risk faktörü her zaman vardır.

6-DÖVİZ

Döviz saklamaktan çok genelde alım satım için kullanılıyor. Saklayanlarda azımsanmayacak kadar çoktur uzun vadede paranızı enflasyona ezdirmemiştir ama gelecekte nasıl olur bilinmez. Döviz alarak paranızı değerlendirebilirsiniz ama ülke içindeki TL’yi destekleyen gelişmeler sizin zarar etmenize sebep olabilir.

 

admin hakkında 410 makale
admin

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*