Oyak Avrupa’nın en büyük çimento şirketini satın aldı

OYAK’tan Avrupa’da satın alma

Yüzde 40’ı Tayvanlılara satılan OYAK Çimento yeni hamlede bulundu ve Avrupa’nın en büyük çimento markasını satın aldı

OYAK Grubu ulusal ve uluslararası piyasalarda büyük yankı uyandıran iki büyük yatırımı peş peşe açıkladı.

OYAK Çimento, Uzak Doğu’nun en büyük çimento üreticilerinden Taiwan Cement Company ile imzaları attı ve hisselerinin yüzde 40’ına karşılık 640 milyon dolar değerle stratejik ortaklık yaptı.

OYAK Çimento’daki bu büyük hamlenin ardından, ikinci büyük yatırım da kesinleşti. Bünyesinde OYAK Çimento’yu da bulunduran OYAK Grubu Brezilyalı Intercement şirketine ait olan, Avrupa’nın en büyük çimento markalarından Cimpor’un Portekiz ve Cape Verde operasyonlarını satın aldı.

OYAK Genel Müdürü Süleyman Savaş Erdem, yeni yatırımla ilgili olarak şunları söyledi: “Türkiye’nin her sektörde dünya çapında oyuncuya ihtiyacı var. Bu doğrultuda Türk çimento sektörünün son yıllardaki en büyük başarısına imza attık ve Avrupa’da sektörün en saygın markalarından olan Cimpor’u satın aldık. OYAK olarak ülkemize ve güçlü geleceğimize güveniyoruz. Yabancı ortaklarımızın teveccühü de bu güvenin en önemli göstergelerinden biri. Büyüme stratejilerimiz doğrultusunda ülkemizde ve dünyada yatırımlarımızı sürdürecek, üyelerimize sürdürülebilir nema sağlamak adına Türkiye’de ve dünyada fırsat olarak gördüğümüz adımları atmaya devam edeceğiz.”

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir

admin hakkında 410 makale
admin

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*