Manipülasyon Nedir? Manipülasyon Nasıl Yapılır?

Manipülasyon: İnsanları etkileme tekniğidir. Manipülasyon kuşkusuz yıllardır insanları aşırı derecede etkilemektedir. İnsanları yönlendirmek isterseniz manipülasyonu öğrenmenizde fayda var. 

10 Adımda Manipülasyon Öğrenmek

1- Belirsiz Olmalısınız

En fazla kullanılan manipülasyon türüdür.Beyin belirsiz gördüğü konuları kendisi tamalar. Örneğin tavuk veya ördeği tarif edin ama hangisini anlattığınızı söylemeyin.Beyin doğal olarak onun sevdiği şekli çizecek ve sizi kendisine yakın hissedecektir.

2- İnsanların Zevk ve İlgi Alanlarına Hitap Edin

İyi bir manipülasyon ustası futbolu seven birine basketboldan bahsetmez. Futbol seven biriyle sadece futboldan konuşun yani karşınızdaki neyi seviyorsa o konudan bahsedin farkı göreceksiniz.

3- Kendinizi Zayıf Gösterin

Kendini zararsız ve zayıf gösterirseniz karşınızdaki insan size karşı daha yumuşak davranacaktır. Adolf Hitler’in insanları etkileme sanatı budur. Kimse Hitler’i zararlı görmemiş ve sempati duymuştur.

4- İnsanları Sınıflara Ayırın

Bu konu size biraz garip gelse de manipülatif liderlerin hepsi bunu yaparlar. İnsanları zevklerie ve ilgi alanlarına göre sınıflandırın. Bu sayede insanlar size daha yakın olduğunu düşünecektir.

5-Bağımlılık Yaratın

Manipülasyonun en önemli konularından birisi insanları size bağımlı hale getirmektir. İnsanlara her istediğini hemen vermeyin zamana yayın ama itici de olmayın. Bazı konuları sizden başkasının çözemeyeceğine inandırmalısınız. Bu sayede insanlar size bağımlı olurlar.

6-Akıl Oyunları ve İlizyonlar

İnsan beyni gerçeklik algısının ötesinde uzun ve dataylıca anlatılan hikayelere ve görselliğe karşı 2 türlü tepki verir ya bunu kabul eder yada yok sayar. Bu yüzden birçok lider elbiselerini  ve hareketlerini dikkatli seçer ve dikkatinizi dağıtır. Bu teknik sonucunda ya sizi çok iyi dinleyecekler ve her dediğinizi yapacaklar yada yarı dinleyecek istemsiz olarak her istediğinizi yapacaklardır.

7-Tekrarcı Olun Israrcı Değil

Örneğin işe giderken kullandığınız yolu her gün kullanırsanız belli bir zamandan sonra yol size kısa gelmeye başlar. beyin kendini otomatik pilotaw alır.Kabul ettirmek istediğiniz şeyi sohbetlerin arasında tekrar ederek söyleyin ve sabırlı olun. Söylemek istediğiniz şeyi konuşma aralarında tekrar ederek söylemeye devam edin.

8-Duygu Düşüncelerin Ustası Olun

İnsanların yoğun duygularını iyi anlamanız gerekmektedir. örneğin duygusal birine karşı sizde duygusal davranırsanız o kişi sizi kendine daha yakın hissedecektir.

9-Üstünlük Değil Dostluk Teklif Edin

Birçok ünlünün yöneticinin size karşı dostane davranışı hoşunuza gidecektir. Bir insan üstünlüğünüzü kabul edene kadar onun seviyesinde davranın. Zaman sizin üstünlüğünüzü öğretmenize yetecektir. İstanbul’u Fetheden Fatih Sultan Mehmet ilk etapta şehrin giyimine dinine karışmamış kendini kabul ettirmiştir.

10-Kendi İstediğinizi Karşı Tarafın İsteğiymiş gibi Hissetirin

Çok uzmanlık isteyen bir konudur. İnsanlar sizin onları manipüle ettiğini anlarsa çok sert cevaplar verebilirsiniz. Canınız sıkıldığını ve bir şeyler yapılması gerektiğini anlatın. O anda evet yada hayır diye cevap verebilir. Manipülasyonun işe yaraması için yapmanız gereken onun çok stresli ve gergin göründüğünü birlikte bir şeyler içerek kendini daha iyi hissedeceğini konusunda telkinde bulunmalısınız. onun yararına bir şey sunuyormuş gibi davranırsanız istediğiniz yaptırmanız çok kolay olacaktır.

Bu konu çok ustalık isteyen bir daldır hemen öğrenip uygulamaya başlayamazsınız biraz zamana ihtiyacınız olabilir.

 

admin hakkında 410 makale
admin

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*