Kordsa 15 Yıllık Getirisi ve Temettü Emekliliği

30.11.2018

Temettü Emeklilik Sistemi (TES)

Kordsa Teknik Tekstil için sonuçlar şu şekilde:
(Son yıllardaki ivmeye dikkat)

Ana para: 55 bin TL
2018 yılı temettüsü: 5 bin TL (Net)
Toplam temettü: 22 bin TL

Toplam Lot: 17648
Portföy Değeri: 176 bin TL

Kaynak: Twittee @ykayav

admin hakkında 410 makale
admin

2 yorum

 1. Çok güzel bir çalışma. AYnı anda enflasyon ve yıllara göre alınan temettü tablosunun olması çok değerli bir çalışma olduğunu ortaya koyuyor. Böyle bir hissede uzun süre kalmak hele ki maliyetleri neredeyse minimumladıktan sonra çok güzel bir şey. hem de. Bu sene Kordsa hisse senedi ile bir miktar kazanımlarım oldu. Şahsen ortağı olduğum şirketin böyle güzel anılması benim çok hoşuma gidiyor. (portföy hikayem: https://sabitgelirli.com/portfoydurumu/)
  Yalnız bu tip hesaplamalarda gözden kaçan bazı durumlar oluyor. Mesela burada 2003 yılı sonu itibariyle portföy ederi 4.838 TL. 2003 yılı asgari ücretine oranlarsak((226 TL) yaklaşık 21,5 asgari ücret. Bugüne göre kıyaslarsak 34.500’e yakın bir para. 15 yılda bugüne göre 6 kat değer kazanmış.(temettü ile birlikte yaklaşık 200.000). Bu güzel bir oran tabi. Ancak benim değinmek istediğim şey daha çok ufak bir uyarı niteliğinde; burada 4000 TL 15 yılda 200.000 oldu çıkarımı yapan bir grup arkadaşı heyecanlandırıp almamaları gereken risklere sokabiliyor. Bu arkadaşlara heyecanlanıp ani kararlar ile yanlış hesap yapmamaları ve hemen zengin olma hayalleri kurmamaları konusunda uyarmak istiyorum. Borsa zengin olmak için girilecek bir yer değil. Paranız değer kaybetmesin diye şirketlere yatırım yapılacak bir yerdir.
  Bir de bunun trendi doğru zamanda yakalayamayıp tepesinde giren sonra da zarar eden arkadaşlar açısından değerlendirmek gerek. 2003 yılında parasının %55ini kaybedip bir de o dönemin enflasyonist baskısını üstünde hisseden kişi için epey zor bir yıl olmuştur diye tahmin ediyorum. Benzer bir duruma altın alınması senaryosuna bakılırsa çok daha farklı sonuçlar çıkacaktır. Acele karar vermemekte fayda var. Yatırım kararı vermeden önce iyi araştırmak gerek, zararı göze alarak karar vermek gerek. Trend bizim en iyi dostumuzdur. Saygılarımla.
  Sabit Gelirli
  https://sabitgelirli.com

  • Merhaba. Katkınız için teşekkürler. Portföy değerini değil de yıllık yatırım miktarını dikkate almalısınız. Orada bedelsiz sermaye artırımından kaynaklı bir sorun olmuş sanırım. Gerçek portföy değeri o kadar olamaz 2003 yılı için. Sonuca bir etkisi olmasa da şüphe bırakmaması adına düzelterek tekrardan yayınlarım.

   Selamlar 🙂

   Vedat (@ykayav)

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*