Hisse Fiyatı ile Alış Satış Fiyatı Arasında Fark Var

Hisse Fiyatı ile Alış Satış Fiyatı Arasında Fark Var

Aslında bu konuya girmeye niyetim yoktu ama bir arkadaş sormuş onun için yazmak istedim. Hepimizin başına gelmiştir, özellikle borsaya yeni başlayanlar bir hisseyi 1 liradan alıyor 0.99’dan satışı görüyor yada fiyat 1 TL Gözüküyor alış 0.95 satışı 0.97 görüyor yani aldığı hisseyi bazı zamanlar fiyat aynıyken aldığı fiyata geri satamıyor hemen bunu açıklayayım ilk olarak 1. örneğe cevap vereyim

Örneğin hisse 1 TL ama 1 TL’ye satamıyorsunuz alış fiyatı 0.99 yazıyor bunun sebebi 1 TL’den alıcı yok demektir. 0.99’a alış koyulmuş yani siz satarsanız 0.99’dan alrım geri almak isterseniz 1 TL’ den satarım diyor. Zararına satmak istemezseniz 1 TL’ye satış koyup sizin önünüze satış koyanların satılmasını bekleyip alıcı olması durumunda 1 TL’den satabilirsiniz ama alıcı yoksa 1 TL’de bekler durursunuz sonuçta borsa alıcı ve satıcı yeridir.

2. Örneğe gelirsek hisse 1 TL ama alış 0.95 satış 0.97 bunun sebebi verinin bazen geç işlemesi veya son işlemin 1 TL’Den yapılmış olmasıdır. ama sorun hissenin fiyatı değil alış satış arasındaki fark. Yukarıda anlattığım gibi alıcı satıcı durumu belirlenen fiyattan alıcı ve belirlenen fiyattan satıcı var siz hisse almak isterseniz eğer 0.97’den alırsınız fiyatın 1 TL gözükmesinin önemi yoktur. Satmak isterseniz 0.95 te alıcı var oradan satabilirsiniz. Umarım açıklayıcı olmuştur.

Önemli

Bu arada unutmadan bu önemli alış ve satış miktarı çok önemlidir. Bu konuya da örnek verecek olursam elinizde 100 adet hisse var diyelim 1 TL’de 50 Adet alıcı varsa siz bu hissenin 50 Adedini 1 TL den verirsiniz ondan sonra alıcı hangi basamakta ise oradan alıcı sayısı kadar vermeye devam edersiniz. Bu genelde az işlem hacmine sahip sığ hisselerde olur büyük hisselerde bu problemi pek yaşamazsınız.

Sormak istediğin bir konu olursa yorum bölümünden sorabilirsiniz hoşçakalın 🙂

admin hakkında 410 makale
admin

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*