Eurobond Nedir?

Eurobond Nedir?

Uzun vadeli yabancı para cinsinden yatırım düşünenler için uygun yatırım aracı: Eurobond

Eurobond, devlet ya da şirketlerin, kendi ülkeleri dışında kaynak sağlamak amacıyla, uluslararası piyasalarda yabancı para birimleri üzerinden satışa sundukları, genellikle uzun vadeli borçlanma aracıdır.

Türkiye Cumhuriyeti Hazinesi tarafından uluslararası piyasalarda genellikle USD veya EURO cinsinden Eurobond ihraç edilmektedir.Başta Amerikan Doları olmak üzere, Euro, Japon Yeni, İsviçre Frangı gibi döviz cinsleri üzerinden ihraç edilebilmektedirler.

Özellikleri:

  • Vade genelde 5-30 yıl arasındadır.
  • Uzun vadeli tahvil olmalarından dolayı, kuponlu olarak ihraç edilir. Genellikle kuponlar sabit faizlidir. Kupon ödeme dönemlerinde yatırımcıya düzenli bir nakit akımı sağlar. Anapara ve kupon ödemeleri ihraç edildiği döviz cinsi üzerinden yapılır.
  • USD tahviller 6 ayda bir, EURO tahviller ise yılda bir kupon ödemelidir. Kuponların faizleri yıllık basit faiz olarak ifade edilir.
  • Vade sonu beklenmeden piyasa koşulları çerçevesinde nakde çevrilebilir.
  • Satın alınan Eurobondlar genellikle Clearstream gibi saklama kurumu aracılığıyla saklanmaktadır.
  • Yatırımcısına düzenli nakit akışı sağlarlar.
  • Türkiye Cumhuriyeti Hazine Müsteşarlığı güvencesindedirler.
  • Yüksek getiri sağlarlar.
Kimler için uygundur?
Birikimlerini yabancı para cinsinden yatırım araçlarında değerlendirmeyi tercih eden ve uzun vadeli (genelde 5-30 yıl ) yatırım yapmayı düşünen kişi ve kuruluşlara yönelik enstrümandır.
Eurobond fiyatları, hem ihraç eden ülke veya kuruluşun mali ve ekonomik performanslarından, hem de uluslararası finansal piyasalardaki gelişmelerden etkilenmektedir.
Önceleri şirketlerin daha çok yatırım yaptığı Eurobondlar, yatırımcılarında portföylerine girmiştir. Yatırımcıların hemen her gün Eurobonlar hakkında bilgi aradıkları biliniyor. Her gün artan bir işlem hacmine sahiplerdir. Diğer yatırım araçlarına göre daha risksiz görülen Eurobondlar, hem iç hem de dış gelişmelerden etkilendikleri için risklerini dağıtmış oluyorlar. Her bankanın Eurobond portföyü bulunur ve genellikleri kendi portföyleri için alırlar. Ülkemizde bazı bankaların yatırımcılar için Eurobond satışı yaptığı bilinmektedir.
Eurobond İşlem Limitleri
Eurobond işlem limitleri 500.000 dolardır genellikle şirketler tercih ederler küçük yatırımcılar fiyat çok yüksek olduğundan fazla tercih etmezler ama talebin çok olduğu durumlarda 10 000 dolar ve altındaki rakamlara yatırım yapılabiliyor pay şeklinde bölünüyor.
Eurobond İşlem Saatleri
Eurobondlar yabancı piyasalarda işlem gördükleri için forex gibi günün hemen hemen her saatinde işlem yapabilirsiniz en hareketli olduğu saatler 10:00 ile 17:00 arasındadır bu saatler arasında Londra borsası açıktır o sebeple işlem hacmi yükselir ardından New York borsası açılır ama genelde hacim düşer
Eurobond Fiyatları Nasıl Etkilenir?
Eurobond fiyatları ülkeler hakkındaki gelişmelerden etkilenir diğer ülkelerin bakış açısı çok önemlidir enflasyon ve siyaset eurobondları etkilemektedir.
admin hakkında 410 makale
admin

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*