Borsada Hisse Alma

Borsada Hisse Alma ve Satma İşlemleri

Günümüzde işletme kurmak istemeyen, kuracak durumda olmayan yada halka açık bir şirkete ortak olmak isteyen kişiler genel olarak hisse senedi yatırımı yapmaktadır. Bu iş al-sat yaparak devam ettirenler de var. Her ne şekilde olursa olsun borsada hisse almak isterseniz yapmanız gerekenleri sıralamaya çalışacağım umarım bu bilgiler işinize yarar.

Borsada Hisse Almak İçin Yapılması Gerekenler

İlk olarak banka yada aracı kurumdan hesap açtırmanız gerekmekte banakdan hesap açtırırsanız ilk banka hesabı ardından yatırım hesabı açtırmanız gerekiyor.

Yatırım hesabı başvurusunu bazı bankalar internet bankacılığı yada mobil bankacılık üzerinden alabiliyor. Eğer ilgili bankada hesabınız varsa internet üzerinden gerekli evrakları doldurarak hesap açabilirsiniz. (Risk bildirim formu vs.)

Yatırım hesabınızı açtıysanız sıra para aktarmaya geldi. Benim kullandığım yatırım hesabına para aktarmam için ilk olarak kendi banka hesabıma para gönderiyorum ardından mobil bankacık üzerinden yatırım hesabıma aktarıyorum. Dikkat edin normal hesap ile yatırım aracı farklı şeylerdir.

Parayı aktardıysanız şimdi sıra hisse almaya geldi. Hisse almak için bazı yollar var bunlardan biri hangi hisseyi almak isterseniz üzerine tıklıyorsunur orada al yada sat yazacaktır AL’a basarsanız karşınıza bir ekran açılacaktır burada hisse senedi fiyatı miktarı gibi bilgiler göreceksiniz. Fiyat ve adet bilgilerini girerek yeterli bakiyeniz varsa hisse senedi alabilirsiniz.

Diğer bir yol ise kullandığınız platformda muhtemelen hisse senedi alım satım işlemi gibi bir menü bulunur bu menü üzerinden hisse kodu girilerek hisse senedi alma ve satma işlemini yapabilirsiniz.

Anlattığım yöntemler kendi aracı kurumumun uygulamasıdır. Genelde tüm aracı kurumlar aynıdır. Bir kere hisse senedi alıp satarsanız tekrarında çok daha kolay yapabilirsiniz hoşçakalın…

admin hakkında 410 makale
admin

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*