Banka Yada Aracı Kurum Batarsa Hisse Senetlerime Ne Olur?

Merhaba arkadaşlar merak ettiğim bir konuydu araştırdım ince ince araştırdım ve sizinle paylaşmak istiyorum inşallah sizde başkalarıyla paylaşırsınız bilgi paylaştıkça çoğalır.

Bankalar yada aracı kurumlar batarsa, iflas ederse hisselerime ne olur hisselerim de batar mı sorusu kafanızı kurcalayabilir ama çok rahat olun hisse senetleriniz merkezi kayıt kuruluşunda saklanır aracı kurumun batması yada kapanması sizin hisse senetlerinizi batırmaz,Hisse senetleriniz olduğu yerde durur.

Aklıma şu geldi ziraat yatırım ile çalışıyorum telefondan emir verebiliyoruz yani telefonla alış yada satış yapılıyor aracı kurum bizim bilgilerimize sahip olduğuna göre batarken hisselerimizi satar mı ziraat yatırım ziraat bankla aynı kuruluş hisselerim kötü niyetli olarak satılırsa param banka hesabında olduğu için örnek senaryoya göre bankada batacağı için paramı alamam

Bununla ilgili olarak hisse senetlerinize satılamaz diye talimat verebilirisiniz ama rahat olun aracı kurumun hisse senedinizi kötü niyetli olarak satması çok çok zor eskiden kolaymış şimdi neredeyse imkansız banka battı aracı kurum kapandı diye sakın panik yapmayın.

Bu bilgiyi paylaşırsanız çok sevinirim, herkesin öğrenmesi adına bilgi paylaştıkça çoğalır 🙂

admin hakkında 410 makale
admin

3 yorum

    • Ali bey burada anlatılmak istenen hisse senetlerinin aracı kurumlarda değil ortak havuzda olduğudur. Yani aracı kurum yada banka batarsa senet sayımızda herhangi bir değişiklik olmaz aynı portföy ile devam ederiz.

  1. Şimdi sistem nasıdır bilmiyorum başıma gelen ni yazdım zamanın da imar bankasından hazine bonosu aldım tüm mevduatlar ödendi..hazine bonoları açıga satılmış diye yıllarca magdiyet oldu

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*